Kardinolas Josephas Zenas

Honkongo vyskupas emeritas kardinolas Josephas Zenas griežtai sukritikavo popiežiaus Pranciškaus apribojimus tradicinėms Mišioms, taip pat „Sinodą apie sinodiškumą“.

Kardinolas Zenas savo atvirus komentarus išsakė savo viešnagės Romoje metu Italijos naujienų leidiniui Il Giornale sausio 17 d. paskelbtame interviu.

Zenas Romoje lankėsi pirmą kartą nuo 2020 m., Kinijos komunistų partijai suteikus jam 5 dienų atostogas, kad galėtų nuvykti į popiežiaus Benedikto XVI laidotuves.

Paklaustas apie Benedikto XVI asmeninio sekretoriaus arkivyskupo Georgo Gänsweino atsiminimų knygą, kurioje pateikiama ne viena skandalinga popiežiaus Pranciškaus pontifikato detalė, Zenas atsakė, kad jos neskaitė, tačiau sutinka su plačiai žiniasklaidoje nuskambėjusiomis ištraukomis.

Traditionis custodes – „nerūpestingas“ ir „tendencingas“

„Sutinku su monsinjoru Gänsweinu [tradicinių] lotyniškų Mišių klausimu, - sakė jis. „Tendencingi apibendrinimai, pateikiami Pranciškaus [dokumente] Traditionis custodes, daugelį žmonių įskaudino.“

Pakartodamas savo komentarus, kuriuos jis išsakė netrukus po to, kai 2021 m. buvo paskelbtas Traditionis custodes, Zenas pridūrė, kad dokumente ir jį lydinčiame popiežiaus laiške esama „nerūpestingumo“ ir „tendencingumo“, kuomet susiejamas noras naudoti tradicinį Romos ritualą su neigiamu naujosios Mišių formos vertinimu arba atsisakymas priimti liturginę reformą su visišku ir giliu Vatikano II Susirinkimo atmetimu.

Savo knygoje Gänsweinas rašė, kad Benediktas apie Traditionis custodes sužinojo perskaitęs L'Osservatore Romano naujieną tą dieną, kai dokumentas buvo paskelbtas. Pasak Gänsweino, Benediktas Traditionis custodes paskelbimą laikė „klaida“.

Atskirame interviu Gänsweinas teigė, kad miręs pontifikas Traditionis custodes skaitė „su skausmu širdyje“.

Anksčiau Zenas yra rašęs apie tradicinių Mišių teigiamą poveikį Bažnyčiai.

Likus kelioms savaitėms iki Traditionis custodes pasirodymo, jis rašė apie „labai gerą pokytį, kurį atnešė motu proprio Summorum Pontificum ir Tridento Mišių šventimas“.

„Pajutau tokią pagarbą, mane taip sužavėjo (ir vis dar žavi!) grigališkojo choralo grožis, kad, manau, ši patirtis maitino mano pašaukimą į kunigystę, kaip ir daugelio kitų“, - rašė jis. „Tridento Mišios neskaldo, priešingai, jos mus vienija su visų amžių broliais ir seserimis, su visų laikų šventaisiais ir kankiniais, su tais, kurie kovojo už savo tikėjimą ir kurie jame rado neišsenkantį dvasinį maistą.“

Sinodas kelia susirūpinimą

Kardinolas taip pat įsitraukė į ginčus dėl popiežiaus Pranciškaus kelerius metus rengiamo „Sinodo apie sinodiškumą“, kurį pratęs šį spalį vyksiantis Vyskupų sinodas.

„Tikiuosi, kad bus pokyčių, - atsakydamas į klausimą, ar popiežius Pranciškus keisis, sakė Zenas. Vis dėlto jis tęsė: „Tai yra labai svarbus klausimas. Mes labai nerimaujame dėl to, kas gali nutikti Vyskupų sinode. Ir aš bijau, kad Sinodas pakartos tą pačią klaidą, kaip ir Olandijos Bažnyčia prieš 50 metų, kai vyskupai atsitraukė ir pripažino, kad tikintieji vadovauja Bažnyčiai; nuo tada jų skaičius mažėjo.“

„Melskimės, kad mūsų popiežius turėtų daugiau išminties“, - sakė Zenas.

Viešėdamas Romoje per Benedikto XVI laidotuves, 91-erių kardinolas Zenas pagaliau susitiko su popiežiumi Pranciškumi po to, kai pontifikas viešai atsisakė susitikti su kardinolu per savo paskutinį vizitą Romoje 2020 m. Liberalių jėzuitų leidžiamas žurnalas America Magazine paskelbė žinią apie šį susitikimą ir pranešė, kad popiežius Pranciškus priėmė Honkongo kardinolą Josephą Zeną „privačioje audiencijoje“ sausio 6 d., kitą dieną po Benedikto XVI laidotuvių.

Nežinoma, ar susitikimo metu aptartas slaptas Vatikano susitarimas su Kinija, kuriam Zenas nuolat ir viešai priešinosi. Jis kaltino Pranciškų „skatinant schizmą“ ir „parduodant Katalikų Bažnyčią Kinijoje“, o sandorį apibūdino kaip „neįtikėtiną išdavystę“.

Dienraščiui Il Giornale Zenas atsakė, kad susitikimas buvo „labai šiltas“. Tačiau vėliau, paklaustas apie sunkią Kinijos katalikų padėtį, Zenas pareiškė: „ Situacija sunki; niekada neturime nustoti melstis šiais sunkiais laikais. Daugelis tikinčiųjų sąžiningai liudija savo tikėjimą, tačiau žinome, kad kai situacija tampa sunki, kai kurie galvoja tik apie savo interesus. Ir toliau pasisakykime už tiesą, teisingumą ir meilę. Tamsa nenugalės šviesos.“

Prenumeruokite mūsų straipsnių savaitinį naujienlaiškį.

Susiję straipsniai

Įkeliamas komentaras Komentaras bus atnaujintas po 00:00.

Būkite pirmas pakomentavęs.

Rašyti komentarą...
arba komentuokite kaip svečias
Naudojant slapukus Jūsų naršymas tinklapyje bus patogesnis. Paspausdami „Sutinku“ Jūs leisite naudoti tinklapio slapukus Jūsų naršyklėje.
Daugiau informacijos Sutinku Nesutinku