XX a. aštuntajame dešimtmetyje Brazilijoje gyveno 91 % katalikų ir 5 % protestantų. Praėjus penkiems dešimtmečiams čia dabar yra 50 % katalikų ir 31 % protestantų. Jei ši tendencija tęsis, pagal prognozes 2032 m. katalikų religija nebebus pagrindinė.
Gamta nepakenčia vakuumo. Šį principą turėtų apmąstyti ne vienas Brazilijos vyskupas, matydamas, kaip nesulaikomai auga evangelikalizmo (pietistinės protestantizmo srovės) judėjimas, o katalikybė praranda įtaką. Didžiųjų šalies Pietryčių metropolijų San Paulo ir Rio de Žaneiro priemiesčiuose, taip pat pasienio agrikultūriniuose regionuose, tokiuose kaip Mato Groso ir Amazonijos valstijos, protestantai jau tapo dauguma.
XX a. Brazilija pelnė „didžiausios pasaulyje katalikiškos šalies“ pravardę. Dabar taip nebėra. Po Vatikano II Susirinkimo katalikybės, kaip daugumos religijos, pozicijos susilpnėjo. Siekdama įvykdyti aggiornamento (atsinaujinimą) ir atsikratyti puošnumo, didingumo bei liaudies pamaldumų, Bažnyčia Brazilijoje prarado savo pozicijas. Tuo pat metu šioje šalyje įvyko įspūdingas evangelikalizmo proveržis.
Evangelikų krikščionių pažanga per pusę amžiaus pasiekė stulbinantį tempą. 2022 m. liepą San Paulo universiteto paskelbto tyrimo duomenimis, jų bažnyčių skaičius, 1970 m. siekęs 1049, 1990 m. išaugo iki 17 033, o 2019 m. pasiekė 109 560. Kai kuriais metais šalyje per dieną atsidarydavo iki 38 evangelikų bažnyčių.
Kaip šio proceso pavyzdį pakaks paminėti vieną žymią politinę figūrą – buvusį šalies prezidentą Jairą Bolsonaro. Vaikystėje pakrikštytas kataliku, jis 2013 m. vedė sekmininkę Michelle Reinaldo (tai jo trečioji žmona; juos sutuokė vienas populiariausių Lotynų Amerikos televizijos pamokslininkų Silas Malafaia), o 2016 m. kartu su trimis savo sūnumis buvo evangeliko pastoriaus naujai „pakrikštytas“ Jordano vandenyse. „Brazilija aukščiau visko, Dievas aukščiau visko!“ – būtent su šiuo šūkiu Jairas Bolsonaro 2018 m. laimėjo prezidento rinkimus. Kitas pavyzdys - vienas garsiausių Lotynų Amerikos televizijos pamokslininkų, gerovės teologijos skleidėjas, verslininkas ir milijardierius Ediras Macedo. Išaugęs kataliku, jis vėliau perėjo pas sekmininkus, o 1977 m. įkūrė Dievo karalystės visuotinę bažnyčią. Ši greitai augo, šiuo metu turi 7 mln. narių ir yra antra pagal dydį protestantiška denominacija Brazilijoje. Macedo giriasi, kad jo bažnyčios nariai yra patys drausmingiausi balsuotojai, todėl jis turįs milžinišką įtaką šalies rinkimams.