Ida Gazzola   Versta iš: Mercatornet.com
Šeima prie stalo

Dvidešimt metų trukę tyrimai parodė, kad toks būdas išties egzistuoja. Tai bendras šeimos valgymas (dažniausiai vakarienė). Dr. Anne Fishel, Harvardo universiteto psichologijos profesorė ir viena iš projekto „Šeimos vakarienė“ (angl. Family Dinner Project) steigėjų, ragina šeimas valgyti visiems kartu ir tvirtina, jog „tiek daug dalykų, kuriuos šeimoje stengiuosi pasiekti, pavyksta įgyvendinti būtent reguliarių bendrų vakarienių dėka“.

„Tyrimas parodo, kad bendras šeimos valgymas namuose be trikdžių yra svarbus. Kiekvieną dieną. To nedarymas rodo, kad laikui, praleistam namuose su tėvais, teikiamas žemiausias prioritetas. Tai tiesiog nėra svarbu. Tai gali būti praleista ir pamiršta. Stengdamiesi, kad laikas namuose su šeima būtų mūsų aukščiausias prioritetas, siunčiame žinią, kad šeima yra svarbu.“ Šis patarimas priklauso dr. Leonardui Saxui, 30 metų patirtį turinčiam psichologui ir kelių labai įžvalgių knygų apie tėvystę autoriui. Vienas iš pagrindinių jo patarimų tėvams – bendras šeimos valgymas yra būtinas.

Bendravimas

Bendravimas yra priešnuodis daugybei problemų, kurios gali paliesti mūsų vaikus. Sveikas bendravimas efektyviausias atpalaiduojančioje, džiugioje aplinkoje. Yra ir kitų šeimos gyvenimo įvykių, kurie atitinka šiuos kriterijus, bet nė vienas iš jų nėra svarbesnis už bendrą šeimos vakarienę.

Čia šeimos nariai pažįsta vieni kitus ir, kas įdomu, geriau pažįsta ir save pačius. Susiduriant su šeima kaip grupe, taip pat bendraujant asmeniškai dviese, kiekvienas asmuo gali matyti prieš savo akis atsiskleidžiantį savo individualumą.

Efektyvus bendravimas reiškia leisti kiekvienam asmeniui išreikšti savo idėjas ir jausmus be pasmerkimo baimės. Jeigu tema iš tiesų yra nepadori, tuomet tėvai pakreipia pokalbį teisinga linkme kalbėdami tiesą, bet nekritikuodami asmens.

Kaip yra rašęs G.K. Čestertonas, „Proto atvėrimo tikslas, kaip ir burnos atvėrimo tikslas, yra vėl užsiverti išgirdus kažką rimto.“

Tėvai turi gebėti rasti bendravimo būdą, kuris būtų tinkamas kiekvieno asmens poreikiams ir emociškai susietų šeimą kartu valgymo metu. Periodiški pokalbiai tarp sutuoktinių yra puikus būdas išsigryninti, kaip užtikrinti reguliarius bendrus valgymus, identifikuoti sunkumus, su kuriais susiduriama, nusibrėžti tikslus ir net sugalvoti temų pokalbiams.

Pirmieji sestadieniai

5>Kūrybingi tėvai

Sukurkite reguliarias progas visai šeimas susiburti. Tai įmanoma padaryti kiekvieną dieną. Gera naujiena yra ta, kad net jeigu šiame valgyme dalyvauja tik vienas iš tėvų, visa šeima pajus jo naudą. Tai svarbu, nes dažnai vienam iš tėvų gali reikėtų dirbti ir todėl jis negalės dalyvauti bendroje vakarienėje. Bet pietūs, pusryčiai ar net užkandžiai gali tapti proga kartu valgyti.

Reikalas tas, kad tėvas, kuris tuo metu yra „tarnyboje“, turi gebėti valgymui sukurti džiugią bendrystės atmosferą. Tyrimas rodo, kad kuo dažniau šeima valgo kartu, tuo daugiau naudos gauna vaikai. Tai, ko reikia, nėra tobulumas, o pastangos. Pradėkite nuo vieno bendro valgymo per savaitę, jei tai būtina, ir greičiausiai šis skaičius išaugs savaime.

Neformalumas

Šeimos bendri valgymai yra neformalūs, dažniausiai gyvi, pilni prisiminimų ir spontaniškumo. Gera idėja yra istorijos apie protėvius ir gimines – apie migraciją, įsimylėjimą, priešiškumo nugalėjimą, vaikystės atsiminimus, juokingus nutikimus. Visa tai jungia mus su kažkuo didesniu. Dabartiniai įvykiai, juokai, artėjantys giminės susibūrimai, geri ir blogi dienos nutikimai – visa tai yra būdas palaikyti pokalbio tėkmę. Vaikai daug išmoksta stebėdami, kaip tėvai bendrauja vienas su kitu apie savo dieną, apie tai, kas vyksta jų bendruomenėje ir pasaulyje. Pabandykite į tai įtraukti ir vaikus.

Konfliktų valdymas

Konfliktai neišvengiami bet kokio dydžio šeimose. Mokant gerų manierų prie stalo, pravartu tai daryti lengvai, vengiant konfliktų, bet pastoviai ir nuosekliai. Venkite ginčų, naudokite humorą, kad pakeistumėte nuotaiką. Padainuokite ar pagrokite, kartais uždekite žvakių. Sudarykite šeimos mėgstamiausių patiekalų sąrašą, kad sumažintumėte skundų skaičių. Geras maistas padeda!

Nesijaudinkite dėl mažųjų, kurie nuolatos pasitraukia nuo stalo. Net trumpas bendras valgymas yra gerai. Buvimas kartu, valgymas ir kalbėjimasis – net trumpą laiką – kreipia jus link laimingesnės, sveikesnės šeimos.

Bendradarbiavimas

Vaikų pagalba ruošiant šeimos valgį yra dar vienas būdas įtraukti juos į šį bendrą šeimos ritualą. Viena apklausa, kurios metu buvo apklausta 1000 vaikų, parodė, kad pagalba ruošiantis vakarienei koreliuoja su vaikų gera savijauta. Įtraukite vaikus į valgių planavimą ir ruošimą. Sudarykite savaitės patiekalų sąrašą ir aptarkite jį su vaikais. Jiems dažnai kyla gerų idėjų.

Ypatingos progos padeda sutvirtinti šeimos ryšius. Įprastos šventės, tokios kaip šv. Kalėdos ar gimtadieniai, yra svarbu, bet taip pat svarbu švęsti ir kitus šeimos įvykius – vairavimo egzamino išlaikymą po trijų bandymų, ypatingas sukaktis, sekmadienius ir pan. Šiomis progomis patiekalus galima patiekti šventiniuose induose, taip pat papildomai dekoruoti stalą. Vaikai gali gražiai sudėti servetėles, pagaminti desertą ar užkandį.

Pirmieji sestadieniai

Dažnesnis svečių priėmimas vakarienei taip pat gali padėti vaikams išmokti geriau elgtis ir kitaip bendrauti. Tai gerai visų amžių vaikams, bet ypač gerai paaugliams, kuriems ypatingai reikia kitų žmonių daromos geros įtakos, peržengiant šeimos ribas.

Leiskite užbaigti Irene Frendorfer, 10 vaikų mamos, mintimis:

Vakarienė yra puikus laikas kiekvienam papasakoti apie savo dieną. Stenkitės valgyti kartu kuo dažniau. Pasistenkite nevalgyti mašinoje, paskubomis ar atskirai. Susiburti prie vieno stalo yra labai svarbu. Dalinkitės, kalbėkitės, juokitės, juokaukite ir mėgaukitės. Jūsų vaikai namuose bus tik trumpą jūsų gyvenimo tarpsnį. Padarykite, kad liktų, ką atsiminti. Pasinaudokite bendrų šeimos valgymų galia. Kalbėdami apie savo darbą, naujienas, šeimos darbus, planus, atostogas ir pan., jūs padedate savo vaikams išvystyti kriterijus, vertybes, identitetą, priklausymo šeimai jausmą.
Per dažnai nūdienos greitas tempas ištrina šį ypatingą šeimos ritualą. Stenkitės, kad taip nenutiktų. Sumažinkite papildomų darbų skaičių ir branginkite bendras vakarienes. Tai yra šventas šeimos laikas. Kol valgote, telefonus padėkite į šalį. Atsikratykite trukdžių, tokių kaip laikraščiai, muzikos grotuvai, žaislai ar televizoriai.
Gražiai dekoruokite stalą. Naudokite deramus progai indus. Kalbėkite apie patiekalus su paaugusiais ir turinčiais daugiau ką pasakyti vaikais. Išmokite atsipalaiduoti, sustoti ir branginti akimirką. Neįmanoma perdėti to svarbos. Neleiskite gyvenimo skubai atimti šio brangaus šeimos laiko. Jūs turite galią iš tikrųjų pakeisti šeimos gyvenimą vien šiuo paprastu kasdieniu ritualu.

Paremkite musu veikla

Prenumeruokite mūsų straipsnių savaitinį naujienlaiškį.

Kiti straipsniai, pažymėti

Susiję straipsniai

Įkeliamas komentaras Komentaras bus atnaujintas po 00:00.

Būkite pirmas pakomentavęs.

Rašyti komentarą...
arba komentuokite kaip svečias
0
bendrinimų
Naudojant slapukus Jūsų naršymas tinklapyje bus patogesnis. Paspausdami „Sutinku“ Jūs leisite naudoti tinklapio slapukus Jūsų naršyklėje.