Kunigas Roberto Busa IBM būstinėje

Iš pradžių kompiuteriai buvo sukurti dėl vienintelės priežasties: skaičiavimo. Vienintelė sritis, kur juos buvo ketinta naudoti buvo aritmetiniai skaičiavimai, o žodžių naudojimas juose niekada net nebuvo svarstomas. Tačiau jei ne šv. Tomas Akvinietis ir jėzuitų kunigas, greičiausiai jūs negalėtumėte skaityti netgi šio straipsnio.

Tėvas Roberto Busa buvo jėzuitų kunigas, o taip pat kompiuterių panaudojimo lingvistikoje ir literatūrinėje analizėje pionierius. Busa gimė 1913 m. lapkričio 28 d. Vičenzoje, Italijoje, o mirė 2011 m. rugpjūtį, sulaukęs 98 metų amžiaus. 1928 m. jis įstojo į seminariją, o po penkių metų – į jėzuitų draugiją. Galų gale, 1940 m. jis buvo įšventintas kunigu.

Jo viso gyvenimo darbas buvo Index Thomisticus, pilna visų šv. Tomo Akviniečio Sumų literatūrinė rodyklė, kuri leistų bet kuriam norinčiam atlikti tekstinę paiešką masyviame angeliškojo daktaro darbų rinkinyje.

Akviniečio darbus sudaro pusantro milijono teksto eilučių su daugiau nei devyniais milijonais žodžių. Sudarymas savo Index Thomisticus Busa sudarė 10 tūkst. indekso kortelių vien tik prielinksniui „į“. Jis nesėkmingai ieškojo įrankio, kuris jam padėtų susieti skirtinguose darbuose esančias Akviniečio mintis, kad būtų galima lengviau jas palyginti.

1949 m. kunigas Busa nukeliavo į Jungtines Valstijas, kad susitiktų su IBM įkūrėju Tomu Vatsonu (Thomas Watson). Vatsonas, priėmė kunigą savo Niujorko biure, tačiau išklausęs jėzuito pageidavimą panaudoti kompiuteriuose žodžius, kad šis galėtų įvykdyti savo magnum opus, į šį iš pažiūros neįmanoma reikalavimą atsakė taip - „Mašinos negali padaryti to, ką Jūs siūlote – Jūs teigiate esąs didesnis amerikietis už mus.“

Busa išreiškė savo nusivylimą pastumdamas stalu kortelę, ant kurios buvo užrašytas paties Vatsono nukaltas šūkis - „Sunkius dalykus mes darome iš karto. Neįmanomi užtrunka šiek tiek ilgiau.“

Vatsoną tai įkvėpė ir jis tarė – „Gerai, tėve, mes pabandysime. Bet su viena sąlyga: Jūs turite pažadėti, kad nepakeisite IBM sutrumpinimo iš International Business Machines į International Busa Machines.“

Busos IBM mestas iššūkis lėmė hiperteksto išradimą, kuris leido kurti tekstines nuorodas į norimus šaltinius. Galų gale buvo išleistas ir 57 tomus sudarantis Index Thomisticus bei jo kompaktinis diskas.

Pirmieji sestadieniai

Stefano Lorenzetto iš L’Osservatore Romano taip apibendrino šį didžiulės reikšmės Busos darbą:

„Jei naršote internete, jūs esate jam skolingi; jei einate iš vieno tinklapio į kitą spausdami mėlynai pažymėtas nuorodas, jūs esate jam skolingi. Jei naudojatės kompiuteriu rašydami elektroninius laiškus ir teksto dokumentus, jūs esate jam skolingi.“

Internetinė kunigo Roberto Busos parengtos Index Thomisticus versija prieinama čia.

Žemiau pateikiame paties Busos pateikiamą susitikimo su IBM įkūrėju Tomu Vatsonu aprašymą:

„Aš žinojau, kad tądien, kai susitiksiu su ponu Tomu Dž. Vatsonu, ant jo stalo jau gulės ataskaita, kurioje bus pasakyta, kad skaičiavimo mašinos niekada negalės padaryti to, ko aš noriu. Laukiamajame aš pamačiau kortelę, ant kurios buvo parašyta „Sunkius dalykus mes darome iš karto. Neįmanomi užtrunka šiek tiek ilgiau.“ (IBM visada mėgo šūkius). Aš ją pasiėmiau su savimi į pono Vatsono kabinetą. Sėdėdamas prieš jį ir jausdamas didžiulę jo proto jėgą, aš buvau įkvėptas ištarti: „Negalima sakyti „ne“ nepabandžius.“ Tada aš išėmiau kortelę ir parodžiau jam jo paties šūkį. Jis sutiko bendradarbiauti prie mano projekto, kol šis bus baigtas, jei tik aš „nepakeisiu IBM pavadinimo į International Busa Machines.“ Aš jau buvau jį informavęs, kad mano vyresnieji suteikė man laiko, padrąsinimo, palaiminimą ir daug švento vandens, bet, deja, visiškai neskyrė pinigų, todėl aš galiu atsilyginti IBM bet kuriuo būdu, išskyrus finansinį. Tai buvo Dievo Apvaizda!“

Paremkite musu veikla

Prenumeruokite mūsų straipsnių savaitinį naujienlaiškį.

Kiti straipsniai, pažymėti

Susiję straipsniai

Įkeliamas komentaras Komentaras bus atnaujintas po 00:00.

Būkite pirmas pakomentavęs.

Rašyti komentarą...
arba komentuokite kaip svečias
0
bendrinimų
Naudojant slapukus Jūsų naršymas tinklapyje bus patogesnis. Paspausdami „Sutinku“ Jūs leisite naudoti tinklapio slapukus Jūsų naršyklėje.