GPM parama

Šv. Mišios Šv. Petro bazilikoje (New Liturgical Movement nuotr.)+
Šv. Mišios Šv. Petro bazilikoje (New Liturgical Movement nuotr.)

Kiekvienų metų spalio mėnesį mano vyskupija, Arlingtono vyskupija, Virdžinijos valstijoje, atlieka „gyventojų skaičiavimą“, kad nustatytų vidutinį Mišių lankomumą. 2024 m. skaičiavimo rezultatai buvo paskelbti vyskupijos laikraštyje „The Arlington Catholic Herald“ 2025 m. sausio 30 d. - vasario 12 d. numeryje. Iš maždaug 433 000 vyskupijoje registruotų katalikų 2024 m. spalio mėn. maždaug 28,8 % dalyvavo „savaitgalio“ Mišiose.

Straipsnyje šis rezultatas lyginamas su nacionaliniais Mišių lankymo rodikliais, nurodant „Gallup“ 2024 m. apklausą, pagal kurią savaitinių Mišių lankytojų buvo 23 %, ir Džordžtauno universiteto apklausą, pagal kurią 2023 m. šis rodiklis siekė 17 %. Straipsnyje pripažįstama, kad išvada, jog daugiau nei 70 % Arlingtono vyskupijos katalikų „nuolat aktyviai nedalyvauja“, reiškia, kad „turime eiti, priimti, kviesti ir evangelizuoti“.

Ar galėtume nustoti mindžikuoti aplink šią problemą? 70 % ne tik „aktyviai nedalyvauja“, bet ir praleidžia Mišias. „Evangelizacija“ skirta nekrikščionims. Šiems katalikams reikia „katechizacijos“.

Pradėkime nuo Katalikų Bažnyčios katekizmo 2041 ir 2042 punktų. Čia išdėstyti Katalikų Bažnyčios priesakai. 2041 numeryje aiškinama, kad šie priesakai yra privalomi pozityvieji įstatymai, kuriuose yra absoliutus moralinės maldos ir pastangų minimumas, reikalaujamas iš katalikų.

2042 punkte išdėstytas pirmasis įsakymas: „Sekmadieniais ir per kitas privalomąsias šventes dalyvauk šventosiose Mišiose ir susilaikyk nuo sunkių fizinių darbų“. Yra dar keturi priesakai, tačiau mūsų sumetimais galime čia ir sustoti. (Neišsiplėsdamas pažymėsiu, kad reikalavimas yra dalyvauti Mišiose „sekmadieniais“, o ne „savaitgaliais“).

Įsakyme nėra jokių „o jeigu ne...“. Vyskupas neišbrauks jūsų iš registracijos sąrašų dėl to, kad nesugebėjote įvykdyti minimalių pastangų, reikalingų norint būti kataliku. Jums nebus taikoma latae sententiae ekskomunikacija. Jei sakysite, kad esate katalikas, pasaulis tikės jūsų žodžiu, nepaisant to, ar iš tikrųjų lankote Mišias.

Tai nėra klausimas, ar tikite viskuo, ko moko Bažnyčia. Nesvarbu, ką manote apie homoseksualumą. Nesvarbu, ką manote apie svetimavimą, ištvirkavimą, kontracepciją ar abortus. Tai nėra susiję su tuo, ar „ką nors gaunate iš pamaldų“. Tai nėra susiję su tuo, ką manote apie popiežių.

Svarbu tik tai, ar sekmadieniais einate į bažnyčią. Tai reiškia, kad reikia daryti absoliutų minimumą, būtiną norint būti kataliku. Bažnyčia reikalauja, kad bent jau dalyvautumėte susirinkime ir garbintumėte savo Dievą Jo dieną, o likusią tos dienos dalį praleistumėte pailsėję nuo rūpesčių ir pareigų, kurios jus slegia kitomis savaitės dienomis.

Kai kurie vyskupai ir klebonai pamiršo, kad Jo Sūnaus sekėjams svarbu ir būtina garbinti Dievą. Mišios visų pirma yra garbinimo aktas: tikinčiųjų per kunigą atliekama nuolatinė Dievo auka Dievui. Dalyvavimas šiame garbinime yra mažiausia, ką privalote daryti, kad būtumėte katalikai.

Teigiu, kad pati garbinimo, kaip svarbiausio mūsų religijos aspekto, sąvoka buvo prarasta arba sąmoningai paskandinta socialinio prisitaikymo ir moralinio reliatyvizmo triukšme. Tikėjimas, moralė ir garbinimas - lex credendi, lex vivendi ir lex orandi - yra trys pagrindiniai katalikybės ramsčiai. Jau daugiau kaip šešiasdešimt metų sistemingai menkinamas garbinimas. Tačiau šis ramstis - teisingas garbinimas - yra pirmojo Bažnyčios įsakymo šerdis.

Tikinčiųjų gyvenime garbinimo nuvertinimas iki beveik nereikšmingo lygio neatsiejamas nuo skandalingų pranešimų apie plačiai paplitusį netikėjimą tikruoju Jėzaus Kristaus buvimu ant altoriaus Mišių metu. Bažnyčia tai padarė pati sau, atsisakydama pretenzijos būti vienintele išganymo priemone.

Taigi akivaizdu, kad būdas atkurti Mišių lankomumą yra iš naujo įtvirtinti ir patvirtinti Katalikų Bažnyčios išskirtinę prigimtį. Duonos ir vyno konsekravimas į Jėzaus Kristaus kūną, kraują, sielą ir dievystę per šventąją Mišių auką unikaliai vyksta tik Katalikų Bažnyčioje. Nekruvina Jėzaus Kristaus auka Tėvui yra garbinimas, kuriuo grindžiamas pirmasis Bažnyčios įsakymas.
Dėl pirmiau išdėstytų priežasčių Katalikų Bažnyčios narių dalyvavimas sekmadienio Mišiose nėra pasirenkamas dalykas. Atėjo laikas mūsų vyskupams ir ganytojams tai pasakyti.

GPM parama

Prenumeruokite mūsų straipsnių savaitinį naujienlaiškį.

Kiti straipsniai, pažymėti

Susiję straipsniai

Įkeliamas komentaras Komentaras bus atnaujintas po 00:00.

Būkite pirmas pakomentavęs.

Rašyti komentarą...
arba komentuokite kaip svečias
0
bendrinimų
Naudojant slapukus Jūsų naršymas tinklapyje bus patogesnis. Paspausdami „Sutinku“ Jūs leisite naudoti tinklapio slapukus Jūsų naršyklėje.