Protestantų išniekinti šventųjų atvaizdai, Utrechto Šv. Martyno bažnyčia
Protestantų išniekinti šventųjų atvaizdai, Utrechto Šv. Martyno bažnyčia

2013 m. gruodžio 13 d. Londono oratorijoje Nursijos benediktinų vienuolyno įkūrėjas ir Romos Šv. Anzelmo liturgijos profesorius t. Cassianas Folsomas skaitė pranešimą „Summorum Pontificum ir liturginė teisė“, kuriame pasakė šiuos žodžius:

„Romos mišiolo istorija nuo 1570 m. iki 1962 m. yra organiško augimo ir vystymosi istorija. Esminis turinys ir struktūra išlieka tie patys, o nedideli pataisymai, papildymai ir išbraukimai daromi siekiant atliepti Bažnyčios poreikius konkrečiu istoriniu momentu. Tačiau 1970 m. Mišiolas priklauso visiškai kitai kategorijai. Radikaliai pakeisti trys pagrindiniai Romos mišiolo elementai, t. y. oracijos, skaitiniai ir giesmės. Oracijų korpusas pakeistas dvejopai: labiau remiamasi senųjų sakramentarijų euchologine tradicija, o tekstai redaguojami taip, kad atspindėtų šiuolaikines teologines nuostatas. Lekcionarijus radikaliai pakeistas atsižvelgiant į SC 51 išreikštą pageidavimą, kad tikintiesiems būtų dosniau atverti Biblijos lobiai. Ar tokie radikalūs pakeitimai buvo būtini, kad būtų atsižvelgta į 51-ojo Susirinkimo rekomendacijas, - klausimas, dėl kurio galima diskutuoti. Giesmių tekstai nebuvo pakeisti tokiu pat mastu kaip skaitiniai ir oracijos, tačiau praktiškai giesmių repertuaro buvo beveik visuotinai atsisakyta.“

Toliau jis tęsia:

„Kiti svarbūs Romos mišiolo elementai yra Ordo Missae, kalendorius ir rubrikos. 1970 m. Mišiolo Ordo Missae buvo radikaliai pakeistas: iš tikrųjų jį vadiname Novus Ordo [Missae]. Kalbant apie kalendorių, o ypač apie pernelyg gausiai išaugusį šventųjų ciklą, visuomet reikėjo periodiškai jį genėti. Tačiau 1970 m. Mišiole genėjimas buvo toks radikalus, kad pirminio augalo kartais neįmanoma atpažinti. Apsauginė rubrikų tvorelė, šimtmečiais kruopščiai kurta siekiant saugoti Šventų Švenčiausiąją, buvo nugriauta, o tai paskatino neleistiną „kūrybiškumą“ ir liturginį piktnaudžiavimą.“

Tėvas Cassianas teigia, kad šventųjų ciklo apkarpymas buvo „toks radikalus, kad pirminio augalo kartais neįmanoma atpažinti“. Tai papildo kiek šiurkštesnį apibūdinimą, kurį savo Atsiminimuose pateikia t. Louisas Bouyeras:

„Apie naująjį kalendorių, trijų maniakų, be jokios priežasties panaikinusių Septuagesimą ir Sekminių oktavą ir išsklaidžiusių tris ketvirtadalius šventųjų, rankų darbą, kuris buvo paremtas jų pačių sugalvotomis idėjomis, mieliau nieko nesakysiu arba pasakysiu nedaug! Kadangi šie trys karštakošiai atkakliai atsisakė ką nors keisti savo darbe, o popiežius norėjo greitai baigti, kad chaosas netaptų nevaldomas, jų projektas, kad ir koks beprotiškas, buvo priimtas!“

Šiek tiek sunku suprasti, kuriuos tris maniakus turi omenyje Bouyeras; projekte dalyvavo labai daug žmonių. Kalendoriaus Consilium Coetus sudarė Bugninis, A. Dirksas, R. van Dorenas, J. Vagneris, A.-G. Martimortas, P. Jounelis, A. Amore‘as ir H. Schmidtas, nors žinome, kad Jounelis buvo pagrindinis veikėjas. Kad Bugninis jau seniai galvojo apie šventųjų ciklo retinimą, matyti iš jo 1949 m. straipsnio Ephemerides Liturgicae, pavadinimu „Per una riforma liturgica generale“ („Dėl bendrosios liturginės reformos“). Bugninis primygtinai reikalavo „sumažinti šventųjų skaičių..., o tam reikia ne tik sutrumpinti dabartinį kalendorių, bet ir nustatyti fiksuotas ir įsakmias normas, kad naujos šventųjų dienos vėl nesikauptų“. Yves Chironas apibendrina:

„Jau buvo sudarytas trylikos šventųjų ar jų grupių sąrašas, kuriuos norėta išbraukti iš visuotinio kalendoriaus, nė vieno iš jų (pavyzdžiui, šv. Martyno) išbraukimo nepagrindžiant; be to, kalendorius turėjo abbinare („suporuoti“) dar keturiolika šventųjų, „nes jų gyvenimas ir veikla buvo panašūs ar artimi“, pavyzdžiui, šventojo Tomo Beketo ir šventojo Stanislovo arba šventojo Petro Kanizijaus ir šventojo Roberto Belarmino.“ (Annibale Bugnini: Liturgijos reformatorius, 34)

Tačiau kiek iš tikrųjų aukų pareikalavo 1964-1967 m. kalendoriaus mūšis?

1969 m. gegužės 10 d. The New York Times išspausdinto straipsnio antraštė: „200 katalikų šventųjų neteko savo švenčių dienų“. Verta į jį pažvelgti:

Saints NYT new calendar Page 1

Saints NYT new calendar Page 2

Tačiau, kaip paaiškėjo, The Times suklydo. Žala buvo dar didesnė.

Mano New Liturgical Movement kolega, archyvaras ir nepaprastai kruopštus duomenų tyrėjas Matthew Hazellas, remdamasis 1969 m. Calendarium Romanum leidiniu, atliko skaičiavimus. Iš viso iš kalendoriaus buvo išbraukti 305 šventieji ir jų nežinomi bendražygiai. (Tokios grupės, kaip garsieji Keturiasdešimt Sebastės kankinių kovo 10 d. ir Septyni Makabiejai kankiniai rugpjūčio 1 d., kalendoriuje esantys daugelį šimtmečių, kartais daugiau nei tūkstantmetį Rytuose ir Vakaruose, suskaičiuoti atitinkamai kaip 40 ir 7 šventieji). Procedūriniais sumetimais Hazellas neskaičiavo „dubliavimų“ pašalinimo (pavyzdžiui, apaštalo Pauliaus minėjimo per Šventojo apaštalo Petro Sosto šventę; šventosios Agnietės minėjimo sausio 28 d.; šventojo Pranciškaus stigmų gavimo minėjimo rugsėjo 17 d.), taip pat neskaičiavo pašalintų mūsų Viešpaties ar Švenčiausiosios Mergelės Marijos švenčių. Taip yra todėl, kad nors kai kurios jų šventės ar minėjimai buvo išbraukti, šie šventieji (kartu su mūsų Viešpačiu!) vienaip ar kitaip vis dar yra kalendoriuje. Jis taip pat nebandė apskaičiuoti, kurie šventieji iš 1961 m. kalendoriaus buvo paversti neprivalomais šventimais 1969 m. kalendoriuje, o tai, be abejo, turėjo daug reikšmės jų kulto liturginiam atlikimui.

Reikia pabrėžti, kad, kadangi šiandien labai nedaug katalikų naudojasi Martyrologijumi tiek studijuodami, tiek liturginėje aplinkoje, šventųjų kultui buvo suduotas skaudus smūgis, nes buvo prarasta šimtai šventųjų, kurių užtarimo buvo prašoma, kurių nuopelnais buvo aiškiai remiamasi, kurių pavyzdžiu buvo sekama, kurių garbė tikinčiųjų akyse buvo didinama; be to, praradus daugelį seniausių Romos apeigyno minėjimų, labai nukentėjo tradicijos vientisumas, saugotas iki XX a. septintojo dešimtmečio.

Toliau pateikiamas aukų sąrašas. Tai, kiek man žinoma, yra pirmas kartas, kai ši informacija taip kruopščiai surinkta ir pateikta.

Lentelėje:

  • „Removed“ (angl. – pašalintas) atitinka 1969 m. Calendarium Romanum vartojamus terminus expungitur ar deletur;
  • „Particular calendars“ (angl. – konkretūs kalendoriai) reiškia, kad 1969 m. Calendarium Romanum sakoma kažkas panašaus į Calendariis particularibus relinquitur, t. y. šventasis buvo pašalintas iš visuotinio kalendoriaus, bet Coetus I manė, kad, jei reikia, jis gali būti įtrauktas į vietinius kalendorius;
  • „Titular basilica only“ (angl. – tik titulinė bazilika) yra 1969 m. Calendarium Romanum Calendario eius basilicae titularis relinquitur atitikmuo, t. y. Coetus I išbraukė šventąjį iš visuotinio kalendoriaus ir rekomenduoja jį švęsti tik pagal konkrečios bazilikos / titulinės bažnyčios kalendorių.

Saints 1

Saints 2

Saints 3

Saints 4

Saints 5

Esame labai dėkingi M. Hazellui už šį išsamų darbą, kuris, kaip ir jo neįkainojamas Index Lectionum, suteikia dar vieną įrankį stiprėjančiai reformos kritikai ir dar vieną paskatą atkurti mūsų Romos tradiciją.

GPM reklamos kampanijos coveris

Prenumeruokite mūsų straipsnių savaitinį naujienlaiškį.

Kiti straipsniai, pažymėti

Susiję straipsniai

Įkeliamas komentaras Komentaras bus atnaujintas po 00:00.

Būkite pirmas pakomentavęs.

Rašyti komentarą...
arba komentuokite kaip svečias
0
bendrinimų
Naudojant slapukus Jūsų naršymas tinklapyje bus patogesnis. Paspausdami „Sutinku“ Jūs leisite naudoti tinklapio slapukus Jūsų naršyklėje.